همایش ها و کلاس های المپیاد

بسته هفتگی الیگام

فصلنامه همگام

گنجینه المپیاد شیمی
معرفی المپیاد شیمی

اولين المپياد شيمي در سال 1968 با حضور سه کشور چک­اسلواکي، لهستان و مجارستان در پراگ برگزار گرديد. سالهاي بعد نيز اين المپياد به ميزباني کشورهاي بلوک شرق برگزار گرديد که به ترتيب کشورهاي لهستان، مجارستان، شوروي، بلغارستان، روماني، مجارستان، آلمان شرقي، چک­اسلواکي، لهستان و شوروي ميزبان دوره­هاي مختلف بودند. در سال 1980 اتريش به عنوان اولين کشور غربي ميزبان اين مسابقات شد . با پيوستن کشورهاي مختلف اين المپياد از حالت منطقه‌اي خارج شده و اعتباري جهاني کسب نمود. به طوري­که در بيست و دومين المپياد جهاني شيمي که در سال 1990 در کشور فرانسه برگزار گرديد 30 کشور از سراسر جهان شرکت کردند.


جدول زیر کشورهای میزبان در دوره های گذشته المپیاد شیمی را نشان می دهد:

اولين دوره­ ي المپياد شيمي در ايران در سال 1370 طي يک مرحله و با 15 سؤال تشريحي  توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار گرديد. دوره­ ي دوم که شامل 60 پرسش چهارگزينه­ اي و 6 مسأله­ ي ­تشريحي بود در سال 1371 برگزار شد. پس از آن همه ساله يک دوره از اين آزمون­ها در سراسر ايران برگزار مي­شود که از دوره­ ي هشتم به بعد به دليل افزايش افراد شرکت کننده المپياد به صورت دو مرحله­ اي برگزار مي­شود. مرحله­ ي اول که عمدتاً در سطح کتاب­هاي دبيرستاني است شامل 50 پرسش چهارگزينه­ اي و مرحله­ ي دوم شامل 50 پرسش چهارگزينه­ اي و 8 مسأله­ ي تشريحي مي­باشد.

در سال 1992 در کشور آمریکا  ایران به عنوان ناظر برای دریافت جواز حضور در المپیاد بین المللی شیمی به همراه یک تیم 6 نفره حضور یافت و در سال 1993 در کشور اینالیا  برای اولین بار در این مسابقات شرکت کرد و با کسب 1 مدال نقره و 3 مدال برنز توانست در مقام  شانزدهم جهان قرار گیرد. در زیر خلاصه ای از حضور ایران در مسابقات بین المللی المپیاد شیمی را مشاهده می کنید:

1993 در کشور ایتالیا: در این سال بابک فغفوریان مدال نقره و محمد رضا اکبری، علیرضا حریری و محمد شعاری مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران در اولین حضور خود به مقام شانزدهم رسید (نفرات ذخیره: روزبه غفاریو امید رضا مومن زاده)

1994 در کشور نروژ: در این سال علی واحدی مدال طلا، آرش ابراهیم پورمدال نقره و محمدرضا شادنام و هادی مازوچی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام ششم رسید (نفرات ذخیره: امید خاکشو رو سهیل غیاثی حافظی)

1995 در کشور چین: در این سال هر 4 عضو تیم، علی جلالی(نفر سوم جهان)، مهدی رزاقی، رضا شاه اکبری و روزبه کیانی(نفر اول جهان) مدال طلاگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام اول رسید (نفرات ذخیره: فرزاد فانی پاکدل و سیدرضا منصوری)

1996 در کشور روسیه: در این سال هژیر رحمانداد(نفر سوم جهان)، افشین شاملیو علیرضا شایسته مدال طلاو مهرداد ملیحی مدال نقره گرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام اول رسید (نفرات ذخیره: علیرضا حیدریو کاوه کاهن)

1997 در کشور کانادا: در این سال بابک جاویدی دشت بیاض(نفر سوم جهان) مدال طلاو کاوه جورابچی، کیوان محرم زاده و سیاوش پورکمالی انارکی مدال نقرهگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام سوم رسید (نفرات ذخیره: بابک حیدری و عطا کرباسی)

1998 در کشور استرالیا: در این سال مهدی نجفی مدال نقره و پدرام انصاری آستانه، رضا شرقی و امیر مسلم قاسمی ورنامخواستی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام چهاردهم رسید (نفرات ذخیره: امین حقیقت جهرمی و علیرضا مشاوری نیا)

1999 در کشور تایلند: در این سال رضا کلانتری، مهدی کهرم و بابک گرایلی مدال طلا و پویا ساجدی کنفی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام سوم رسید (نفرات ذخیره: عرفان امینی و محمد نجم زاده)

2000 در کشور دانمارک: در این سال محمد بهرامی مدال طلا، امیر ضابط خصوصی و زکیه واحدیان اردکانی مدال نقره و محمد اسدالهی بابلی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام ششم رسید (نفرات ذخیره: حمیدرضا سلیمی و محمد شاه ولی)

2001 در کشور هند: در این سال( شادی رجبی دختر اول جهان) و سپهر فدایی مدال طلا و مونا فلاح تفتی و علی اصغر محمدی مدال نقره گرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام دوم رسید (نفرات ذخیره: فخرالدین ترابی و محمدرضا صابری مقدم)

2002 در کشور هلند: در این سال نورالسادات ترابی مدال طلا، محمد شاهی و مهدی شیردل مدال نقره و جبار آقایاری مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام ششم رسید (نفرات ذخیره: هستی امیری و علیرضا ایرانشهر)

2003در کشور یونان: در این سال حامد ثانی خانی، محمد رشیدیان، حسین صادقی اصفهانی و نوا قرایی مدال طلاگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام دوم رسید (نفرات ذخیره: آذین شهاب و فرید موحدی نایینی)

2004 در کشور آلمان: در این سال سیداسماعیل سیدان، امیر صابری و هامون طهماسبی مدال نقره و رضا نصیری محلاتی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام یازدهم رسید (نفرات ذخیره: پاشا انوری و حسین عادلی جلودار)

2005 در کشور تایوان: در این سال مجتبی شریف زاده و سارا بیگی مدال طلا و امیر حسین خوشامن و فواد تقدیری مدال نقره گرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام سوم رسید (نفرات ذخیره: نکو پناهی، سبا جعفرپور، محمدامین رحیمیان و سیدحسام موسوی مهر)

2006 در کشور کره جنوبی: در این سال  فرشید عبدی و داوود طاهر نیا مدال نقره و محمد محسن محمودی و مهدی کوهانی مدال برنز کسب نمودند.

2007 در کشور روسیه: در این سال احسان شعبانی مدال طلا ،  کاوه متین خو مدال نقره ،  شبنم شریف  زاده مددال برنز  و  امیر علی کامکار آملی دیپلم افتخار کسب نمودند و کشورمان در مقام دهم المپیاد شیمی جهان قرار گرفت.

2008 در کشور مجارستان: در این سال امین احمد زاده مدال طلا،  محمد زرگرپور و مینا طاهری مدال نقره و پدارم بخشایی شهر بابکی برنز کسب نمودند.

2009 در کشور انگلستان: در این سال آریا سمیعی مدال طلا ، علی مشرقی و ایمان عباسپور مدال نقره و محمد هادی خاکرند مدال برنز کسب کردند.

2010 در کشور ژاپن: در این سال سید امیر حسین ناصری در مقام چهارم قرار گرفت و صاحب مدال طلا شد. همچنین مرتضی امیرمشیری و  حسین داداش آذر  و هانیه صفری مدال نقره کسب کردند و ایران در مقام پنجم جهان قرار گرفت.

2011 در کشور ترکیه:  دراین سال علی اصغر آقاجانی  و رضا جاویدی دشت بیاض مدال طلا، امیر پیمان دل پرستان مدال نقره و عرفان شیرزادی مدال برنز کسب کردند و کشور عزیزمان در جایگاه چهارم جهان قرار گرفت.

2012 در کشور آمریکا: در این سال آرش فیروز بخت مدال طلا و سید علی توانا، محمد زارعی و آرش کشاورزی ارشدی مدال برنز کسب نمودند. و کشور عزیزمان در مقام هشتم جهان ایستاد.

2013 در کشور روسیه: در این سال مهدی یارامانی ، آریا امین الرعایا، هیربد حیدری، اشکان خاوری مدال نقره کسب کردند وایران عزیر با یک پله صعود نسبت به سال گذشته در مقام هفتم جهان ایستاد.

در جدول زیر خلاصه ای از نتایج ایران را مشاهده می کنید:

مسولیت برگزاری المپیادهای دانش آموزی در ایران برعهده باشگاه دانش پژوهان جوان می باشد. تاریخ برگزاری اولین المپیاد شیمی در ایران به سال 1370 باز می گردد و تاکنون  24 دوره المپیاد شیمی برگزار شده است.
نحوه برگزاری المپیاد شیمی کشوری در ایران بدین صورت است که در بهمن ماه هر سال با برگزاری یک آزمون تستی حدودا 50 سوالی در سطح کشور از مطالب کتاب های  شیمی سال های اول ، دوم و سوم دبیرستان و مقداری از مباحث خارج از این کتاب ها در بین دانش آموزان دوم و سوم دبیرستان حدوداً 600 نفر مجاز به شرکت در مرحله دوم المپیاد شیمی می شوند که در اردیبهشت ماه سال بعد برگزار می شود. در مرحله دوم با برگزاری یک آزمون تستی 50 سوالی بهمراه 8 سوال تشریحی ، حدود 40 نفر برگزیده می شوند و برای شرکت در دوره تابستانه باشگاه دانش پژوهان جوان دعوت می شوند و نهایتا در انتهای دوره تابستانه مدال های دانش آموزان براساس عملکردنشان در این دوره توزیع می گردد. به 8 نفر از دانش آموزان مدال طلا اهدا می شود که براساس تصویب نامه شورای عالی انقلاب فرهنگی از کنکور ورودی دانشگاهها معاف اند ( معافیت از سربازی برای دارندگان مدال طلا، به دست آوردن امتياز ورودي در آيين نامه­ي نخبگان ، تراز 15 الي 20 درصدی براي دارندگان مدال­هاي نقره و برنز جهت شرکت در کنکور سراسری و ... از دیگر مزایای قابل استفاده توسط مدال آوران المپیاد شیمی می باشد). پس از برگزاری دوره یکساله برای دارندگان مدال طلا از بین این افراد 4 نفر به عنوان تیم المپیاد شیمی جمهوری اسلامی ایران به المپیاد جهانی شیمی اعزام می شوند.

 • شیمی عمومی
 • شیمی فیزیک
 • شیمی تجزیه
 • شیمی معدنی
 • شیمی آلی
 • کتاب­های درسی شیمی ۱ و ۲ و ۳
 • کتاب تست شیمی 2 و 3 ، مولف : مهدی بازرگان ، انتشارات مبتکران (از کتابهای درسی و کتاب های کمک آموزشی ای که مطالعه می کنید، خلاصه­ نویسی کنید و هر چند وقت یک بار مرور کنید… فصل به فصل با کتاب درسی و کتاب آموزش پیش برید و بعد از هر فصل تست های چهار گزینه­ ای کتاب کمک آموزشی را هم حل کنید و در آخر از همه مطالب اون فصل خلاصه­ نویسی و نکته­ برداری کنید… تا کتابای درسی تموم شن.. البته تا قبل از مرحله ۱ و ۲ با کتاب درسی ها کار خواهید داشت و دائما باید با تست و مرور، خودتون رو در یک وضعیت خوب نگه دارید… کتاب تست خوب هرچی پیدا کردید کار کنید و تست بزنید… کتابای انتشارات خیلی سیز و مرآت و ۱۰ استاد هم خوبن! این کتاب ها منابع تست خوبی هستن..)

 • شیمی عمومی مورتیمر انتشارات نشر دانشگاهی
 • چگونه مسائل شیمی را حل کنیم انتشارات فاطمی) این کتاب مسئله ­های خیلی خیلی خوبی داره و باید به صورت تشریحی و تمیز حل بشه… ۱۳ فصل اول به مرحله اول و دوم مرتبطه… ۳ فصل اول خیلی مهم نیستن و فقط نگاه بشن… بقیه فصل­ ها به نظرم حداقل باید دو سه بار حل بشه و هر دفعه جوابا و راه حل با دفعه قبل مقایسه بشه… این کتاب رو خیلی جدی بگیرید و روی همه مسئله­ هاش با دقت فکر کنید و سعی کنید از ایده­ های مختلفی در حل مسائل استفاده کنید…)
 • مسائل برگزیده شیمی، انتشارات خوشخوان (این کتاب هم کتاب خیلی خوبیه و مسئله­ های تستی فوق­­ العاده ای داره که بار آموزشی خوبی دارن… کلا مسائلش دو دسته هستن: پیشرفته و غیر پیشرفته… دفعه اول کلیه مسائلش به صورت تشریحی با راه حل کامل حل بشه… برای دفعات بعدی به صورت تستی حل بشن.. جوابای هر دفعه با دفعه قبل مقایسه بشه… به همراه درصد گیری… این کتاب هم باید حداقل ۳ بار به طور کامل حل و بررسی بشه… حل المسائل این کتاب هم که برای همین انتشارات خوشخوان هستش بد نیست، هرچند که کم ایراد نداره! )
 • کارگاه حل مسئله در المپیاد شیمی، انتشارات دانش پژوهان جوان ( ۲ جلد هست… این کتاب هم مسئله های خوبی داره شبیه کتاب مسائل برگزیده هست… بعد از هر سوال جواب تشریحیش هم آورده شده… اول روی هر سوال فکر بشه و بعد از حلش جوابش نگاه بشه… مثل کتاب مسائل برگزیده مسائلش به صورت تشریحی و با راه حل کامل نوشته بشه… در بحث شیمی فیزیک و تجزیه، سوالاتی فراتر از سطح مرحله ۱ و ۲ آورده شده که لازمه بهش توجه بشه و اگر هم حل مبشن برای مرحله ۱ و ۲ جدی گرفته نشن.. بخش آلی و معدنیش به نسبت راحته و برای مرحله ۱ و ۲ مناسبه…)
 • 2000 مسئله حل شده در شیمی، انتشارات خوشخوان  (این کتاب تعداد زیادی سوال با  3 سطح داره… سطح ۱ به صورت تستی و سطح ۲ و ۳ این کتاب باید به صورت تشریحی حل بشه…)

 • المپیادهای شیمی ملی آمریکا، انتشارات دانش پژوهان جوان
 • المپیاد های کانادا و استرالیا، دانش پژوهان جوان
 • شیمی عمومی با نگرش کاربردی ، اسمیت اسموت،انتشارات فاطمی ( 3جلده یک کتاب عالی هستش که البته سطحش از کتاب هایی مثل سیلبربرگ و زامدل پایین تره اما جذاب هستش… در مقدمه کتاب راجع بهش توضیحات کافی رو داده…)
 • کتاب ساختار اتم­ها و مولکول­ها، منصور عابدینی، انتشارات فاطمی
 • حالت­های ماده، حسین آقایی، انتشارت فاطمی
 • شیمی توصیفی عنصرها، دکتر عابدینی، انتشارات فاطمی

 • شیمی آلی، خوشخوان ( این کتاب برای شروع شیمی آلی کتاب خوبیه)

 • شیمی آلی دکتر سیدی، انتشارات فاطمی ( این کتاب بهتره بعد از کتاب شیمی آلی خوشخوان خونده بشه، کتاب جامع­ تریه چون یک نگاه کلی به شیمی آلی داره.)

 • شیمی آلی ،موریسون (دو تا انتشارات داره که هرکدوم پیدا کردید خوبه اما یکیشون یک مزیت داره:1-  مرکز نشر دانشگاهی (جلد آبی رنگی داره) ترجمه علی پورجوادی، رحیم تدینی، ضیاءالدین رضوی ، محمد اسماعیل مهدیان جویباری، 2- نشر علوم دانشگاهی (جلد زرد رنگی داره)، ترجمه سید احمد میرشکرایی، عیسی یاوری، دکتر علی سیدی. زردرنگش فکر می­کنم راحت­تر گیر بیاد. حل المسائلی هم که برای این کتاب نوشته شده برای همین انتشارات نشر علوم داشنگاهیه پس اگه این کتاب رو بگیری بهتر هستش.)

 • ۳۰۰۰ مسئله حل شده در شیمی آلی (از سری کتاب­های شومز- انتشارات مرکز نشر دانشگاهی تألیف استل کی مسیلیچ هربرت مسیلیچ ژاکوب شرفکین ترجمه علی پورجوادی مرجان علیپور اسکندر علیپور)
 • مبانی شیمی تجزیه: اسکوگ، وست، هالر جلد ۱ مرکز نشر دانشگاهی + حل المسائل (فصل های ۴، ۹ تا آخر)
 •  شیمی فیزیک لواین ( جلد اول برای ترمودینامیک شیمیایی و جلد دوم برای سینتیک شیمیایی.)
 • شیمی معدنی کاتن جلد ۱ و ۲ مرکز نشر دانشگاهی ترجمه دکتر منصور عابدینی (4 فصل اول جلد ۱ به ترتیب مطالعه می­شه. بقیه فصل­ های کتاب حکم مرجع رو داره.)
 • شیمی معدنی دکتر آقا بزرگ، انتشارات جهاد دانشگاهی

شاید خیلی از این مطالب و خوندن این همه منبع برای شما زییاد باشه  اما اگر بخواید خلاصه تر و تعداد منابع رو کمتر کنیم و تنها در سطح آزمون مرحله دوم صحبت کنیم میشه به همین منابع زیر اکتفا کرد:

 • شیمی 1 و2 و 3 دبیرستان
 • کتاب تست شیمی 2 و 3 مولف: مهدی بازرگان - انتشارات مبتکران
 • شیمی عمومی مورتیمر انتشارات نشر دانشگاهی
 • چگونه مسائل شیمی را حل کنیم انتشارات فاطمی
 • 2000 مسئله شیمی برای داوطلبان المپیاد شیمی - مولفان: بهروز بهنام، فرشید عبدی، احسان شعبانی، کاوه متین خو، مهدی کهنی - انتشارات خوشخوان
 • مسائل برگزیده شیمی – مولفان: مهدی شیردل و محمد نجم‌زاده - انتشارات خوشخوان


.: كليه حقوق سايت متعلق به موسسه فرهنگي مهتدين مي باشد :.


طراحی و اجرا توسط پورتال صفرویک