همایش ها و کلاس های المپیاد

بسته هفتگی الیگام

فصلنامه همگام

گنجینه المپیاد کامپیوتر
معرفی المپیاد کامپیوتر
سال 1989 میلادی (اردیبهشت 1368) اولین المپیاد بین المللی کامپیوتر در شهر  پراوتز  بلغارستان با شرکت 13 کشور  از نقاط مختلف جهان برگزار شد. (جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر در مورد اولین دوره المپیاد کامپیوتر به آدرس اینجا کلیک کنید.
در سال 1370 اولین المپیاد کشوری کامپیوتر برگزار گردید و در همان سال دکتر تابش به عنوان ناظر در سومین دوره المپیاد جهانی حاضر شد ند . پذیرفته شدگان سال 70 13  اولین نمایندگان ایران در المپیاد جهانی کامپیوتر بودند و در چهارمین دوره المپیاد کامپیوتر  سال 1992 در شهر بن  آلمان به سرپرستی دکتر تابش و دکتر قدسی شرکت کردند. در این مسابقه محمد مهدی انو سعید میرزایی بویینی مدال‌های نقره و فرشاد رستم‌آبادی و کیومرث کاوه‌ مریان مدال‌های برنزدریافت کردند ورتبه تیم ایران بین 51 کشور شرکت کننده از نظر جمع امتیازها ۱۴و از نظر رنگ مدال‌ها ۹ شد.در دوره های بعدی حضور و نتایج ایران در المپیاد کامپیوتر به شرح زیر می باشد :
 • 'ioi 1993' در مندوزا آرژانتین. در این سال مهدی فولادگر مدال طلا و علی ایرانلی، محمد مهدیان و سعید بهزادپور مدال برنزدریافت کردند و رتبه تیم از نظر جمع امتیاز چهارم شد.
 • 'ioi 1994' در هانینج سوئد. در این سال مهدی فولادگرمدال نقره و یاشار گنجعلی و شادی رستمی حصارسرخ مدال برنزدریافت کردند ومحمد رضا صلواتی پور دیپلم افتخار گرفت‌.
 • 'ioi 1995' در آیندهوون هلند. در این سال روزبه پورنادر و مهران مهر مدال نقره و بابک فرزاد و کامران باور و رویا بهشتی مدال برنز دریافت کردند.
 • 'ioi 1996' در وزپریم مجارستان. روزبه پورنادر مدال طلا، احسان چینی فروشان و مهران مهرمدال نقره و امین صابری مدال برنزدریافت کردند.
 • 'ioi 1997'در کیپ تاون آفریقای جنوبی. در این سال مهدی میرزازاده، مانا تقدیری، محمد تقی حاجی آقایی مدال نقره و سید بشیرسجادمدال برنزدریافت کردند.
 • 'ioi 1998'در ستوبال پرتغال. در این سال پویان خواجه‌پور تادوانی، شهاب اویس‌قرن، ایلیا قبیتی، بهشاد بهزادی، ناصرفرامرزپور مدال نقره کسب کردند.
 • 'ioi 1999' در آنتالیا ترکیه. احسان فروغی مدال طلا، سید بهداد اسفهبد میر حسین زاده و محمود قندی مدال نقره و محمد حسین فرداد مدال برنز دریافت کردند.
 • 'ioi 2000' در پکن چین. در این سال سیدبهداد اسفهبد میر حسین زاده و علی شریفی مدال طلا، امید اعتصامی مدال نقره و حمیدمهینی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام ششم رسید.
 • 'ioi 2001' در تامپره فنلاند. در این سال محمد هادی فروغمند اعرابی مدال طلا، مهران حیدرزاده مدال نقره و سما گلیایی و سعیدعلایی مدال برنزگرفتند و در مجموع تیم ایران به مقام یازدهم رسید.
 • 'ioi 2002' در یونگ-این کره جنوبی. در این سال محمد حسین باطنی مدال طلا، حامد احمدی نژادو محمد محرمی مدال نقره و سیاوش بن عباس مدال برنزگرفتند.
 • 'ioi 2003' در ویسکانسین ایالات متحده آمریکا. در این سال به علت انگشت‌ نگاری تیم ایران به تصمیم هیئت امنای باشگاه دانش‌ پژوهان جوان از شرکت در المپیاد جهانی منع شدولی به صورت میهمان در مسابقات المپیاد کامپیوتر اروپای مرکزی(ceoi 2003) (به سرپرستی قاسم جابری ‌پور و علی شریفی) شرکت کردند. در این مسابقات، مرتضی زادی‌مقدم دیپلم افتخار گرفت و محمد نوروزی، کیان میرجلالی، سید امین سیدی رشخوار، شایان اویس‌قرن و سیاوش رهبر نودهی۵مدال نقره کسب کردند. در این مسابقات که تیم‌هایی از آمریکا وهلند نیز به شکل میهمان شرکت داشتند، به لحاظ تیمی ایران پس از لهستان به مقام دوم رسید.
 • 'ioi 2004' در آتن یونان. در این سال شایان اویس قرن مدال طلا، آیدین نصیری شرق، سید حسین کفاش بخارایی و سید البرز مظلومیان مدال نقره کسب کردند.
 • 'ioi 2005' در نوی‌سانچ لهستان. در این سال مهدی صفرنژادو محمد مهینی مدال نقره و علی ملک‌زاده و امین صادقی مدال برنزدریافت کردند.
 • 'ioi 2006' در مریدا مکزیک. در این سال وحید لیاقت مدال طلا، نیما احمدی‌پور اناری و شایان احسانی مدال نقره و حسام الدین اخلاق پورمدال برنزدریافت کردند. .
 • 'ioi 2007' در زاگرب کرواسی. در این سال سپیده مه آبادی مدال طلاو سینا صادقیان، حسام الدین اخلاق پورو سعید رضا صدیقین مدال نقره دریافت کردند.
 • 'ioi 2008' در قاهره مصر. اعضای تیم: سعیدرضا صدیقین، پویا وحیدی فردوسی، سهیل احسانی بنافتی، و ملیکا ابوالحسنی. همراهان قاسم جابری‌پور، کیان میرجلالی و سپیده مه‌آبادی. این تیم به علت ناهماهنگی با دفتر حافظ منافع مصر در ایران دررابطه با فرایند صدور ویزا و و صدور همراه با تاخیر آن از شرکت در مسابقات محروم ماند.
 • 'ioi 2009' در پلاودی بلغارستان. در این سال علی بابایی چشمه احمدرضامدال طلاو سهیل احسانی بنافتی، فرشته خانی و پویا وحیدی فردوسی مدال نقره دریافت کردند
 • 2010 ' ioi در واترلو کانادا در این سال علی بایایی چشمه مدال طلا، سید مهران خلدی و مهرداد طهماسبی مدال نقره و بهروز ربیعی مدال برنز دریافت کردند.
 • 2011 ' ioi در پاتایا تایلند. در این سال سید مهران خلدی، سجاد جلالی، کسری عدالت نژاد مدال نقره و محمدرضا کسنوی مدال برنز دریافت کردند
 • 2012 ' ioiدر ایتالیا. در این سال سعید ایلیچی قزاآن و سید حامد ولیزاده طوسی مدال طلا و محمدرضا ملکی و علیرضا فرهادی مدال نقره دریافت کردند.
 • 2013 ' ioiدر استرالیا، در این سال سید حامد ولیزاده طوسی مدال طلا و کیوان علیزاده و دانیال مهرجردی مدال نقره و فرزاد عبدالحسنی مدال برنز دریافت کردند.
مرحله‌ی اول: یک آزمون تستی چندگزینه‌ای برای انتخاب در سطح استانی برگزار می‌شود. تعداد شرکت کنندگان این آزمون حدود ۱۰۰۰۰ نفر و تعداد قبول شدگان برای مرحله‌ی بعد بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر می‌باشد.

مرحله‌ی دوم: شامل یک آزمون تستی و یک آزمون تشریحی که در دو روز برگزار شده و برای انتخاب در سطح کشوری برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان این مرحله قبول‌شدگان مرحله‌ی اول هستند و تعداد قبول‌شدگان برای مرحله‌ی بعد حدود دو برابر ظرفیت دوره‌ی تابستانی می‌باشد.

آزمون مقدماتی برنامه‌نویسی: شامل یک آزمون تمرینی و دو آزمون انتخابی که در آن هر نفر یک کامپیوتر برای کمک گرفتن در حل مسائل خواهد داشت. در این مرحله پاسخ نهایی هر سوال یک عدد خواهد بود که روی برگه نوشته شده و تصحیح می‌شود. قبول‌شدگان این مرحله حدود ۳۵ نفر برای شرکت در دوره‌ی تابستانی انتخاب می‌شوند.

دوره‌ی تابستانی: در این دوره در کنار تدریس مطالبی از علوم کامپیوتر که در دروس دبیرستان مطرح نمی‌شوند و همچنین کلاس‌های تمرین برنامه‌نویسی و حل مساله، به طور منظم آزمون‌های تشریحی و برنامه‌نویسی برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان در این دوره منتخبین آزمون مقدماتی برنامه‌نویسی و همچنین دارندگان مدال نقره‌ی المپیاد کامپیوتر از سال‌های گذشته هستند که مجاز به شرکت در المپیاد باشند. در انتهای این دوره بر اساس عملکرد شرکت‌کنندگان در آزمون‌ها به ۸ نفر مدال طلا و به حدود نیمی از دیگر دانش‌آموزان مدال نقره و نیم دیگر مدال برنز داده می‌شود. برحسب عملکرد دانش‌آموزان ممکن است به فرد یا افرادی هیچ مدالی داده نشده و تنها دیپلم افتخار دریافت کنند. دانش‌آموزانی که مدال طلا کسب کرده‌اند برای انتخاب تیم ملی از شرکت در کنکور سراسری معاف بوده و در این رقابت‌ها باید شرکت کنند.

دوره‌ی انتخاب تیم ملی: دانش‌آموزانی که مدال طلای کشوری المپیاد کامپیوتر را کسب می‌کنند تا زمانی که مجاز به شرکت در المپیاد کامپیوتر باشند برای عضویت در تیم ملی اعزامی به المپیاد بین‌المللی کامپیوتر رقابت خواهند کرد. در این دوره تمرکز بر تمرین و کسب تسلط بیشتر می‌باشد و در کنار آن مطالب تکمیلی نیز آموزش داده می‌شود. پس از این دوره تیم ملی متشکل از ۴ نفر انتخاب خواهند شد.

دوره‌ی آمادگی تیم ملی: پس از انتخاب تیم ملی، در طول چند ماه باقی مانده به اعزام، دوره‌ای دیگر برای آمادگی بیشتر مخصوص اعضای تیم برگزار می‌شود.
 • ترکیبیات (اصل لانه کبوتری،اصل ناوردایی،اصل اکسترمال،اصول شمارش، رنگ آمیزی و...)
 • نظریه گراف
 • الگوریتم
 • حل مسئله
 • برنامه نویسی مقدماتی ++C
ترکیبیات:
ـ آنالیز ترکیبی، انتشارت الگو، علیرضا علیپور
ـ ترکیبیات، انتشارات فاطمی، علیرضا علیپور ( این هم کتاب خیلی خوبیه و اکثر مطالب ترکیبیات توش هست.)
ـ ترکیبیات جلد 1، انتشارات خوشخوان، عباس ثروتی
ـ الفبای المپیاد المپیاد ریاضی و کامپیوتر ، انتشارات باشاه دانش پژوهان جوان، محمد آبادی (این کتاب اکثر مطالب بالا رو به طور مختصر داره ولی استقراش خیلی کامله. حتما کل این کتاب رو بخونید.)
 گراف:
ـ گراف، نوشته دوگلاس وست (این کتاب که معولا بهش "وست" میگن در مورد گرافه! و خوبه که حداقل 2 فصل اولش رو بخونین و مسئله هاش رو حل کنین. بلد بودن قضایا و تعاریف بدون حل مسئله هیچ کمکی به شما نمی کنه. حتما تمریناش رو حل کنین.)
ـ نظریه گراف و کاربدهای آن، انتشارات نشر دانشگاهی، نوشته باندی – مورتیالگوریتم:
ـ آشنایی با الگوریتم، انتشارات فاطمی، نوشته یحیی تابش
ـ مسئله های الگوریتمی، انتشارات  فاطمی، نوشته دکتر قدسی ( توی این کتاب مسائل خیلی خوبی هست. البته بخش های اولش سوالای برنامه نویسیه که اونا رو نیاز نیست بخونید. شما سوالای گرافش و مسائل متفرقه اش رو حل کنید. مسائل این کتاب سختن و شما بعد از اینکه به مطالبی که قبلا گفتم مسلط شدید ، می تونید از این کتاب استفاده کنید. )
ـ طراحی الگوریتم CLRSحل مسئله:
ـ استراتژی  حل مسئله  (این کتاب مواردی که در موضوع ترکیبیات ذکر شد رو همش داره. مسئله هاش هم آسون داره هم خیلی سخت. اگر مسئله ای رو بعد از مدت زیاد نتونستین حل کنن ، راه حلش رو بخونین و یاد بگیرین.)
ـ ترکیبیات جلد 2، انتشارات خوشخوان، عباس ثروتی
ـ المپیادهای ریاضی لنینگراد - المپیاد های ریاضی شوروی (باز هم برای حل مسئله بیشتر می تونید از این کتابا استفاده کنید. البته همون طور که از اسمش پیداست ، مسائل المپیاد ریاضی و شما باید ترکیبیات هاش ( مسائل کامپیوتری ) رو حل کنید.)

.: كليه حقوق سايت متعلق به موسسه فرهنگي مهتدين مي باشد :.


طراحی و اجرا توسط پورتال صفرویک