همایش ها و کلاس های المپیاد

بسته هفتگی الیگام

فصلنامه همگام

گنجینه المپیاد ریاضی
معرفی المپیاد ریاضی
سال 1959 میلادی (1338 هجری شمسی) بخارست پایتخت کشور رومانی میزبان 6 کشور اروپای شرقی (بلوک شرق) به عنوان نخستین برگزار کننده المپیاد ریاضی بود. کشورهای مجارستان, چکسلواکی, لهستان, اتحاد جماهیر شوروی, بلغارستان و آلمان شرقی با مجموع 52 دانش آموز در این دوره از مسابقات شرکت کردند. چهار سال بعد کشور یوگسلاوی و در سال بعد از آن مغولستان به این مسابقات پیوستند. در سال 1965 میلادی فنلاند نخستین کشور اروپای غربی بود که به این مسابقات ملحق شد. در سال 1967 میلادی کشورهای انگلستان, سوئد, فرانسه و ایتالیا, در سال 1969 کشورهای باژیک و اتریش, در سال 1974 آمریکا و در سال 1977 الجزایر (به عنوان اولین کشور مسلمان) به عضویت این مسابقات درآمدند. در سال 1987 جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در بیست و هشتمین دوره المپیاد ریاضی که در کشور کوبا برگزار شد شرکت نمود. هدف اولیه مسابقات, تشویق جوانان به مطالعه ریاضی و کشف استعدادهای درخشان دانش آموزان است (ناگفته نماند که تا قبل از فروریزی نظام سوسیالیستی در کشورهای بلوک شرق, این مسابقات, صحنه نوعی رقابت بین بلوک شرق و غرب نیز بوده است). کشورهای بلوک شرق بصورت حرفه ای با المپیاد برخورد داشته اند, لیکن پس از تغییر نظامهای در این کشورها, امروزه جنبه علمی بیشتر مورد توجه است.اولين مسابقه دانش آموزي در فروردين 1362 بين دانش آموزان برگزيده سرتاسر كشور بر گزار شد. اولین حضور ایران در مسابقات بین المللی ریاضی در سال 1364با وجود یک نماینده از کشورمان و کسب مدال نقره توسط آقای احسان امامی انگیزه خوبی بود تا مسئولین برای این امر برنامه ریزی هایی داشته باشند. برای مشاهده نتیجه تیم المپیاد ریاضی ایران در المپیاد جهانی ریاضی سال 1985 (1364 شمسی) اینجا کلیک کنید.
در سال 1366 تيم شش نفره ايران به سرپرستي آقاي دكتر محمدعلي نجفي استاد دانشگاه صنعتي شريف (وزير سابق آموزش و پرورش) در هاوانا پايتخت كوبا براي نختسين بار در اين المپياد رياضي جهاني شركت كردند. در اين مسابقات كه با حضور 42 كشور و 243 دانش آموز از سراسر جهان برگزار مي شد, ايران با كسب يك مدال برنز توسط آقاي علي اصغر خانبان, به مقام بيست و ششم دست يافت. اين نتيجه از حضور ايران در مسابقات بسيار عالي و دور از انتظار بود. با موفقيت ايران در اين مسابقات براي اولين بار كميته اي به عنوان كميته برگزاري مسابقات رياضي كشور از اساتيد دانشگاه, كارشناسان دفتر برنامه ريزي و تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش و دبيران كارآزموده رياضي تشكيل شد كه مسئوليت برنامه‌ريزي, طراحي سئوال, برگزاري مسابقات و تشكيل اردوي آمادگي دانش آموزان را بعهده گرفت. برای مشاهده نتیجه تیم المپیاد ریاضی ایران در المپیاد جهانی ریاضی در سال 1987 (1366 شمسی) اینجا کلیک کنید.
پیشرفت تیم ایران به شدت چشم گیر بود به طوری که در سال آیندهبا کسب یک مدال نقره و 3 مدال برنز رتبه بیستم و در دو سال بعد آن رتبه 14 هم را کسب کرد. پس از گذشت چند سال ایران توانست در سال1993 با کسب 2 طلا و 3 نقره و یک برنز به مقام ششم جهان و در سال 1995 خانم میزراخانی توانست مدال طلا و باکسب تمام امتیاز هر سوال نفر اول جهان شود. همچنین ایران در سال 1997 باز با کسب 4 مدال طلا که یکی از آنها باز با امتیاز کامل بود(مدال کسب شده توسط آقای ایمان افتخاری) و 2 نقره به مقام سوم جهان و بالاخره در سال 1998 که اوج افتخار آفرینی ایران بود توانست با 5 مدال طلا که باز هم یکی از آنها نمره کامل بود(مدال کسب شده توسط آقای امید امینی ) و یک نقره در جهان مقام اول را کسب کنیم.

مشاهده جزئیات تیم های المپیاد ریاضی ایران در سالهای گذشته
دریافت فایل معرفی المپیاد ریاضی
المپیاد ریاضی همچون المپیاد های دیگر توسط باشگاه دانش پژوهان جوان برگزار می گردد. در ابتدا همه  علاقه مندان درکل کشور یک آزمون 25 سواله شرکت می کنند. که این آزمون موسوم به مرحله اول معمولاً در اواخر بهمن  هر سال برگزار می گردد. بعد از این مرحله و پذیرش حدود 2000 نفر از هرسه پایه آزمون مرحله دوم برگزار می شود. مرحله دوم المپیاد ریاضی در 2 روز، که هر روز یک آزمون 3 سواله با مدت 270 دقیقه ای می باشد.؛ بر گزار می گردد. پیداست که آزمون مرحله دوم آزمون ساده ای نیست و اکثر کسانی هم که المپیاد می خوانند برای عبور از این مرحله تلاش می کنند. بعد از این آزمون حدود 40 نفر از کل کشور پذیرفته شده و در تابستان آن سال در باشگاه دانش پژوهان  برای برگزیدگان کلاس برگزار می گردد.
در المپیاد ریاضی تقریبا هر ساله به 12 نفر از این 40 نفر مدال طلا و به مابقی را مدالهای نقره و برنز تعلق می گیرد. و از بین این 12 نفر پس از برگزاری یک دوره کلاس و آزمون 6 نفر را به عنوان تیم المپیاد ریاضی کشور انتخاب می کنند.

 • جبر (نامساوي هاي جبري و هندسي - معادلات تابعي - چند جمله اي ها ( هر کدام از اين مباحث  و مباحثي از اين جمله)
 • هندسه (مباحث مربوط به مثلث و خواص اجزاي آن - دايره ها - خطوط همرس - نقاط هم خط - چهارضلعي هاي محيطي و محاطي - مکان هندسي - دايره نه نقطه - هندسه برداري - نابرابريهاي هندسي و...)
 • نظريه اعداد (الگوريتم تقسيم و کاربردهاي آن - اعداد اول و مرکب و ويژگي هاي آن - هم نهشتي و  معادلات آن - قضيه فرما و اولر - بررسي معادله هاي خطي چند متغيره ي درجه اول - نوشتن اعداد به صورت مجموع مربعات و...)
 • ترکيبيات ( آناليز ترکيبي - شمارش بدون اينکه بشماريم - جايگشت ها - اصول لانه کبوتري و ناوردايي و ... - استقراء رياضي - روابط بازگشتي - نظريه ي گراف ها...)
هندسه:
 • آموزش هندسه 1، تالیف : بهمن اصلاح پذیر ، انتشارات مبتکران   ( این کتاب برای شروع هندسه و آشنا شدن با هندسه تخصصی عالیه...)


 • هندسه مسطحه از مقدمات تا المپیاد، تألیف: مصطفی مسگری مشهدی، سیامک احمدپور، انتشارات خوشخوان( این کتاب مخصوص مرحله دوم هستش، 5 فصل اولش بسیار اهمیت داره، سوالات حل نشده هر فصل رو حتما وقت بذارید و حلشون کنید... همون طور که میدونید توی المپیاد ریاضی حل مسائ ل خیلی مهمه...)


 • مسائل هندسه در المپیاد ریاضی ویژه آزمون های مقدماتی و مرحله اول، تألیف: عباس ثروتی، انتشارات دانش پژوهان جوان (همون طور که از اسمش پیداست مخصوص مرحله اول هستش و فقط شامل سوالات هندسه مرحله اولهای سالهای گذشته و  پاسخ تشریحی اونهاست  بعلاوه یک سری سوال تالیفی  هندسه که  شبیه سازی شده مرحله اول هاست... در مجموع کتاب خوبیه برای هندسه مرحله اول ...)


 • هندسه مسطحه، تألیف: ناتان آلتشیلر کورت، ترجمه: محمود دیانی، انتشارات فاطمی  ( این کتاب خیلی سنگین هست و بیشتر برای علاقه مندان به هندسه توصیه می شود، اکثر سوالات اون (حدود 60 درصد) ترسیم هندسی هستش ولی در دادن روش ترسیم چنان از قضایا و مفاهیم هندسی استفاده می کنید که قدرت فهم هندسی رو به شدت افزایش می دهد، اما  هرکسی که  خواست کل کتاب رو نخونه، بهش توصیه می کنم حتما فصل 3 این کتاب رو تجربه کنه...)


 • مسأله هایی در هندسه مسطحه، تألیف: ایگورفئودوروویچ شاریگین، ترجمه: ارشک حمیدی، انتشارات مبتکران ( کل کتاب سوالات هندسه هستش و جهت افزایش قوت حل مسئله هندسه در مرحله دوم به شما کمک می کنه... )


 • هندسه، تألیف: جاوید ولیدشتی، انتشارات فاطمی (کتاب خوبیه و اینم به درد مرحله دوم و مسائل هندسش می خوره...)


نکته: در هندسه حتما اول کتاب آقای اصلاح پذیر (مبتکران) و کتاب آقای احمدپور (خوشخوان، 5 فصل اول) رو بخونید و بعد به سراغ منابع دیگه برید....

نظریه اعداد:

 • تئوری اعداد، تالیف: سید حسین سید موسوی، انتشارات مبتکران ( جهت آشنایی اولیه با نظریه اعداد هستش و سریع و روان مباحث رو توضیح داده... حتما تمارین انتهایی هر فصل رو حل کنید... برای شروع نظریه اعداد عالیه)


 • نظریه اعداد، تألیف: مریم میرزاخانی و رویا بهشتی زواره، انتشارات فاطمی (این کتاب مهم ترین منبع نظریه اعداد هستش، بر خلاف حجم اندک کتاب بسیار مطالب پر باری دارد و بهتر بگم این کتا واقعا چگال هستش... داخل خود کتاب نخوه مطالعه کتاب توضیع داده شده و بهتره همون را رعایت کنید...)


 • مسائل برگزیده نظریه اعداد، مؤلفان :  آقایان مهدی صفا و علی محمد باغستانی، انتشارات خوشخوان (گلچین مناسبی برای حل مسائل نطره اعداد هستش... مخصوص مرحله دوم هستش طبیعتاً)


 • مسائل نظریه اعداد در المپیاد ریاضی ویژه آزمون های مقدماتی و مرحله اول، تألیف: عباس ثروتی، انتشارات دانش پژوهان جوان(همون طور که از اسمش پیداست مخصوص مرحله اول هستش و فقط شامل سوالات نظریه اعداد مرحله اولهای سالهای گذشته و  پاسخ تشریحی اونهاست  بعلاوه یک سری سوال تالیفی  هندسه که  شبیه سازی شده مرحله اول هاست... در مجموع کتاب خوبیه برای نظریه اعداد مرحله اول ...)


ترکیبیات:

 •  آنالیز ترکیبی، تالیف : علیرضا علیپور ، انتشارات : الگو ( بهترین کتاب برای شروع  ترکیبات هستش، البته در مسائل ابتدایی ترکیبیات... اگر از توضیح دادن کتاب لذت نبردید... متن و موضع رو از کتاب ریاضیات انتخاب نوشته مرکز نشر دانشگاهی بخونید و سوالات این کتاب رو حل کنید ... ترکیب این 2 کتاب برای ترکیبیات عالیه...)


 • ترکیبیات، تألیف: علیرضا علی پور، انتشارات فاطمی ( مهم ترین منبع ترکیبیات موجوده و هر کس که می خواد برای مرحله دوم آماده بشه باید حتما این کتاب رو خونده باشه...سعی کنید تمامی سوالاتش رو حل کنید ... اگر موفق نشدید، یه علامت کنار سوالات حل نشده بگذارید و یعد از یک دور خوندن کتاب، برگردید و اون سوالاتی که حل نکردید رو حل کنید.... واقعا سوالاتی خوبی داره...)


 • 102 مسأله ترکیبیات، تألیف: تیتو آندرسکو، زومینگ فنگ، ترجمه: بردیا حسام، ارشک حمیدی، انتشارات فاطمی ( برای آمادگی بیشتر در ترکیبیات مرحله دوم به در می خوره...)
 • مسائل ترکیبیات در المپیاد ریاضی ویژه آزمون های مقدماتی و مرحله اول، تألیف: عباس ثروتی، انتشارات دانش پژوهان جوان (همون طور که از اسمش پیداست مخصوص مرحله اول هستش و فقط شامل سوالات ترکیبیات مرحله اولهای سالهای گذشته و  پاسخ تشریحی اونهاست  بعلاوه یک سری سوال تالیفی  ترکیبیات که  شبیه سازی شده مرحله اول هاست... در مجموع کتاب خوبیه برای ترکیبیات مرحله اول ...)


جبر:

 • مسائل جبر در المپیاد ریاضی ویژه آزمون های مقدماتی و مرحله اول، تألیف: عباس ثروتی، انتشارات دانش پژوهان جوان (همون طور که از اسمش پیداست مخصوص مرحله اول هستش و فقط شامل سوالات جبر مرحله اولهای سالهای گذشته و  پاسخ تشریحی اونهاست  بعلاوه یک سری سوال تالیفی  جبر که  شبیه سازی شده مرحله اول هاست... در مجموع کتاب خوبیه برای جبر مرحله اول ...)


 • الفبای جبر المپیاد ریاضی، تالیف محمد مهدی آذری، انتشارات باشگاه دانش پژوهان جوان ( برای شروع مباحث جبر المپیاد ریاضی بسیار مناسبه...)


 • مباحث و مسائل جبر در المپیاد ریاضی، تألیف: مهدی صفا، انتشارات خوشخوان (مهمترین و معروفترین کتاب جبر المپیاد ریاضی هستش... سعی کنید درسنامه ها و سوالات اون رو حتما حل کنید ... برای حل سوال جبر مرحله دوم کمک کننده هستش...)


حل مسئله:

 • مساله های المپیاد ریاضی در شوروی، ترجمه مرحوم پرویز شهریاری ( این کتاب چاپش  برای خیلی قدیم است ولی سوالات بسیارنابی رو داره .... برای شروع حل مسئله در کنار مباحثی که دارید یاد می گیرید، عالیه...)
 • استراتژی حل مسئله (بخش ناوردایی این کتاب بسیار مهمه... حتما این بخش رو بخونید... سایر بخشهای اون هم خوندنش خالی از لطف نیست...)
 • مسائل کشورهای مختلف ( جهت استفاده از این سوالات به سایت mathlinks.ro مراجعه کنید و سوالات هر کشوری رو که مورد نطرتون هست رو دانلود کنید و از آنها لذت ببرید...)

.: كليه حقوق سايت متعلق به موسسه فرهنگي مهتدين مي باشد :.


طراحی و اجرا توسط پورتال صفرویک